6. februára 2013

Najstaršia fotokomora.Keď si Joseph Fortuné Petiot-Groffier (1788-1855) v roku 1840 zariadil svoje fotolaboratórium s priľahlou komôrkou určenou na vyvolávanie, istotne netušil, akú veľkú hodnotu raz bude mať každá vec, každučký predmet, ktorý sa v tom priestore nachádza. 

Petiot-Groffier, právnik s politickou kariérou a úspešný podnikateľ vlastniaci viacero podnikov mal veľkú záľubu vo fotografovaní. Nepreslávil sa však svojim fotografickým dielom ale vďaka náhlej a záhadnej smrti vo svojej fotokomore, ktorá vyvolala zdesenie a strach u jeho blízkych. Tí dali z obavy o svoje zdravie a životy ihneď po jeho smrti v roku 1855 vchod do obidvoch prepojených miestností fotolaboratória zadebniť. Je možné predpokladať, že náhlu smrť Josepa Fortuné Petiot-Groffiera skutočne spôsobili nevhodne použité chemikálie. 

Akokoľvek, nasledovné generácie, ktoré obývali tento dom v blízkosti francúzskeho mestečka Chalon-sur-Saône,  nechávali dvere z bezpečnostných dôvodov stále zadebnené. Súčasný majiteľ si bol vedomý, že na druhom poschodí svojho domu, ukrýva pravdepodobne jeden z najväčších fotografických pokladov a preto v roku 2007 kontaktoval neďaleké Niépceovo múzeum v Saint-Loup de Varennes.  A tak sa po viac než 150 rokoch opäť otvorili dvere do fotolaboratória, ktoré je len o rok mladšie ako samotný objav fotografie. Celkom nedotknutých tam stálo stovky fliaš s chemikáliami, knižky, rôzne nástroje a objektívy. Dokonca aj fotoaparáty pre záznam obrazu technikou daguerreotypie a kolódiového procesu, čo boli prvé rozšírené postupy fotografie. 

Fotografie z inventarizačných prác si môžete prezrieť na flickri v galérii domu Niécephora Niépcea na adrese: 

Pôvodnú správu o objave si môžete prečítať na stránkach múzea Niécephora Niépcea tu:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára